ODBORNÁ PRAXE OBORU 64-41-L/51 PODNIKÁNÍ – DVOULETÉ NÁSTAVBOVÉ STUDIUM
Znalosti nabyté teoretickým studiem mají všichni žáci možnost si ověřit a procvičit v praxi. Získávají tak předpoklady pro rozvíjení vlastních podnikatelských aktivit a zároveň blíže rozvíjí vzdělávací oblast odborného vzdělávání.
Praxe studentů probíhá v obou ročnících nástavbového studia a to:
- V prvním ročníku v délce 10 pracovních dnů (celkem tedy 80 hodin/rok) odborné praxe.
- Ve druhém ročníku v pravidelných intervalech jednou za čtrnáct dnů (s celkovou hodinovou dotací 116 hodin /rok) učební praxe.
Praxe je realizována na smluvních pracovištích, kde žáci zároveň získávají informace a praktické zkušenosti, potřebné nejen pro své budoucí povolání, ale i pro obhajobu své maturitní páce. Odbornou i učební praxi si žák zvolí dle svého zaměření z učebního oboru, nebo v oboru, kterému se chtějí v budoucnu věnovat. Výstupem z praxe jsou znalosti, dovednosti a zkušenosti, které žák dokáže efektivně aplikovat při řešení praktických úkolů. Veškeré poznatky získané v průběhu pracovního dne si žák zaznamenává do svého deníku praxe, jehož zápisy jsou vždy ohodnoceny pověřeným pracovníkem organizace. Součástí hodnocení je uplatňováno i sebehodnocení žáka, což je základem pro utváření jeho osobnosti. Tento deník prochází pravidelnou kontrolou a dílčí hodnocení je podkladem pro klasifikaci daného předmětu.
Mezi smluvní pracoviště ve školním roce 2022/2023 patří například společnost LST, a.s., společnost Fullmatik, s.r.o., společnost Mmcité a.s., obecní úřady i drobní podnikatelé – OSVČ.
Mnozí žáci se tak připravují přímo na své pracovní uplatnění u svého budoucího zaměstnavatele. Nezřídka se stává, že zaměstnavatelé sami nabízí těmto praktikujícím žákům práci.