+420 518 384 527

náměstí Svobody 318
696 81 Bzenec

info@sosbzenec.cz

Nizozemsko 2016

Ve dnech 20. až 24. dubna 2016 navštívila naše minivýprava Nizozemsko.

První den jsme celý strávili v Amsterdamu, kde nás fascinovalo především množství kol jako dopravních prostředků a až arogance jejich uživatelů. Ohromila nás brusírna diamantů, ale nejlepší byla prohlídka města z paluby výletní lodi.

Další den jsme začali prohlídkou skanzenu větrných mlýnů Zansee Schansee. Viděli jsme výrobu tradičních holandských sýrů, postup nám velmi roztomilou češtinou vysvětlila paní Ingeborg. Poštěstilo se nám také vidět, jak se vyrábějí pravé nizozemské dřeváky. V jejich muzeu měli dřeváky svatební, do rakve, zdobené brilianty apod. Pak jsme se přesunuli do města Delfty, které je proslulé výrobou tradiční modré majoliky - delftské fajáns. Následovala zastávka v lázeňském centru Scheveningen blízko města Den Haag. Den jsme zakončili návštěvou zmenšeného Holandska Madurodam, které je tvořeno věrnými kopiemi významných staveb v poměru 1:25.

Poslední den jsme celý strávili v Keukenhofu, což je obrovská botanická zahrada o rozloze 32 hektarů otevřená pouhé dva měsíce od 15. března do 15. května. Přivítaly nás miliony kvetoucích cibulovin, ve sklenících pak tisíce orchidejí, hortenzií,hvězdníků a dalších květin. Odpoledne pak následovalo květinové korzo, které tvořilo asi 40 alegorických vozů vyzdobených živými květinami.

Na samotný závěr naší návštěvy jsme zavítali do bývalého největšího přístavu světa Rotterdamu a jeho moderní dominantu 185 metrů vysokou věž Euromast.


[..] Zpět