+420 518 384 527

náměstí Svobody 318
696 81 Bzenec

info@sosbzenec.cz

Belgie a Velká Británie, květen 2017

V pátek 5. května 2017 po poledni jsme vyrazili na poznávací zájezd. Po nočním přejezdu jsme druhý den ráno začali poznávat belgické Bruggy. Město, které mělo ve středověku smůlu, že řeka zanesla své koryto nánosy písku a tím je odřízla od přístupu k moři, je dnes vzácně zachovalou památkou středověké zástavby. Prošli jsme historické centrum, ochutnali typické belgické hranolky (dodnes se Belgičané s Brity dohadují, kdo je vymyslel), projeli se na lodičkách po kanálech, které místy nahrazují ulice, prohlédli si Muzeum čokolády. Nakonec jsme navštívili prodejnu pravých belgických pralinek a čokolády.

Naší další zastávkou byly přímořské lázně Oostende. Severní moře bylo studené – asi 17 stupňů – přesto se našli odvážlivci, kteří aspoň nohy namočili do slané vody. A pak už rovnou cestou do Dunkerque, kde byl náš první nocleh.

Třetí den ráno jsme vyrazili do Calais a pak podmořským tunelem do britského Folkestonu. Následoval Londýn a jeho centrum. Viděli jsme a prošli jsme všechny jeho nejvýznamnější památky: Covent Garden, Čínskou čtvrť, Trafalgarské náměstí, Národní galerii, Westminsterské opatství, proslulou věž se zvonem Big Benem, park svatého Jakuba, Buckinghamský palác i se střídáním stráží, Londýnské oko… Když jsme navečer odjížděli do West Thurrocku, kde byl zajištěn nocleh, všichni byli unavení, ale plní dojmů.

Čtvrtý den jsme strávili mimo Londýn. Ráno a dopoledne jsme navštívili královský hrad Windsor, odpoledne pak středověké univerzitní město Oxford.

Pátý a poslední den pobytu jsme věnovali historickému centru Londýna. Pevnost Tower s korunovačními klenoty, Tower Bridge, válečná loď Belfast, divadlo Williama Shakespeara The Globe… Odpoledne jsme přejeli lodí do Greenwiche, kde nás čekalo Námořní muzeum a především Observatoř s nultým poledníkem.

A pak už jen nasednout do autobusu a vydat se na cestu domů. Do Bzence jsme dorazili ve středu 10. května 2017 odpoledne sice unavení, ale plní dojmů.


[..] Zpět