+420 518 384 527

náměstí Svobody 318
696 81 Bzenec

info@sosbzenec.cz

Odborná exkurze CHKO Jeseníky

Dne 19. 09. 2019 navštívili žáci oboru Ekologie a životní prostředí Chráněnou krajinnou oblast Jeseníky. Byla to pro ně příležitost seznámit se s horskou přírodou, s jakou se na Jižní Moravě nesetkají. Naším hlavním cílem byla Národní přírodní rezervace Praděd. Z Karlovy Studánky jsme se vydali po naučné stezce vzhůru podél horské říčky Bílá Opava. Několik kilometrů dlouhé říční údolí je krásnou ukázkou, co dokáže příroda vytvořit. Jsou tu vodopády, peřeje, kaskády, balvany a vyvrácené stromy a také průzračně čistá voda a vzduch, o kterém se říká, že je nejčistší v celé Střední Evropě. V horském smrkovém pralese měli žáci možnost vidět jesenickou formu smrku přizpůsobenou drsným horským podmínkám.

Na horské chatě Sabinka na Ovčárně jsme si odpočinuli, načerpali sil a poslechli si přednášku pracovníka Správy CHKO Jeseníky Pavla Jurky. Od Ovčárny jsme pokračovali další naučnou stezkou do ledovcového údolí Velká kotlina. Procházeli jsme územím nad horní hranicí lesa a porosty borovice kleč s krásnými výhledy na Praděd a Petrovy kameny. Samotná Velká kotlina je mimořádně bohatá na množství druhů rostlin a živočichů, z nichž některé nenajdeme na žádném jiném místě na světě. Ve smrkovém porostu pod ní jsme měli příležitost vidět odkorněné stojící stromy jako opatření proti lýkožroutu smrkovému v chráněném území. Podél říčky Moravice jsme pokračovali do Karlova, kde naše exkurze končila.

V aktuálním školním roce se naši žáci mohou těšit na exkurze do CHKO Bílé Karpaty, CHKO Pálava, přírodního parku Chřiby, Národní přírodní rezervace Lednické rybníky a dalších chráněných území a zajímavých lokalit.

 

Ing. Tomáš Přikryl, garant oboru EŽP